Svamp- och potatissoppa

Svamp är gott i soppa och passar fint tillsammans med potatis. Ut i skogen och plocka svamp eller använd den svamp du hittar i affären.

Du behöver

Receptet är för 4 personer.

  • 350 g färsk svamp
  • 8 medelstora potatisar
  • 1 liten gul lök
  • ½ purjolök
  • 1/2 msk oliv- eller rapsolja
  • 1 l havredryck eller sojadryck (kokbar)
  • salt och peppar

Gör så här:

Skala och skiva potatisen. Koka skivorna i lättsaltat vatten tills de knappt är mjuka. Ställ dem åt sidan.

Finhacka löken och rensa och skär purjolöken i skivor. Skär svampen i mindre bitar. Fräs svamp och lök i lite olja i soppkastrullen.

Fyll på med havredryck och låt sjuda några minuter.

Lägg i potatisen och smaka av med salt och peppar. Servera gärna med nybakt bröd och valfritt pålägg.


Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt


Kommentar av mamman
20 juli 2010

åh så godt det var!

Kommentar av "Veganen"
17 januari 2009

detta recept låter (är) gott tästa det ;D

Kommentar av Perdavid Nygren
16 oktober 2010

Detta blir mitt första recept jag följer som Vegan. Jag har blivit Vegan enbart för att djuren far så Fruktansvärt illa! Jag har inte blivit Vegan för något klimat-nonsens som de stora Drakarna kör i deras stora "drive" emot C02 som inte ens är en växthusgas!!!


Morotskaka

Modern klassiker står sig på kakfatet

Inget fik med självaktning saknar morotskaka! Baka din egen morotskaka i långpanna så räcker det till alla gäster.

Kär kaka har många recept… Morotskaka är något av en klassiker på många fikabord. Söt och saftig kaka med drag av pepparkaka och täckt av färskost med citron. Lättbakad dessutom. Inte konstigt att den är populär!
Till våra favoritrecept hör klassisk morotskaka och morotskaka med lime – båda har den rätta mixen av sött, citrus och kryddor!
Morotskakan kan varieras i det oändliga – från apelsinmorotskaka med mörk choklad, till glutenfri morotskaka och morotskaksmuffins! Eller så bakar du vårt senaste recept på morotskaka i långpanna. En saftig och kryddig kaka som räcker till riktigt många, sötsugna fikagäster. Länge leve rotfrukterna!

 morotskaka.com

Köttbullar

Ny sajt

Pepparochsalt lanserar ännu en receptsajt, köttbullsrecept.se!

köttbullsrecept.se

Pepparkakor

Förklädet på, pepparkaksdags!

Nionde december firas pepparkakans dag med buller och bång. Det är tid att baka pepparkakor!

pepparkaksrecept.se


Snabba mat-pannkakor

Pannkaksfest med franska galetter!

Lyxa till vardagskvällen eller bara variera torsdagspannkakan? Franska bovetepannkakor, galetter med fyllning är värdig snabbmat!

Pannkakor är vardagsmat för många av oss. Lättlagat, snabbt och barnvänligt. Och för en del ett klassiskt måste efter ärtsoppan på torsdagarna.
I Sverige regerar de vanliga pannkakorna med vetemjöl, mjölk och ägg som bas. Mjuka och goda, med sylt och grädde som tillbehör blir de en söt efterrätt eller mellanmål.
Men det går att servera pannkakor som huvudrätt. Vår fläskpannkaka är ett svenskt exempel. Crêpes är fyllda pannkakor som vi gärna fyller med svampstuvning, kyckling, bönor eller köttfärs. Hemlagade tortillas av majsmjöl är mättande, lättlagat och gott som allternativ till färdigköpta bröd.
Vill du ha snabba matpannkakor ska du pröva franska galetter – bovetepannkakor som du fyller, gärna direkt i stekpannan. God snabbmat med stil! Ett plus att galetter är naturligt glutenfritt då bovete är en ört och inte innehåller gluten. Dessutom görs galetter på vatten och blir därmed mjölkfria. Mat som passar de flesta!

 pannkakor.se