Äggfri majonnäs?

Hur gör man något som liknar majonnäs i smaken. Jag saknar det, men äter ju inte ägg.

Har du något tips?

- Lotta

Hej Lotta!

Jag lägger upp ett recept inom kort!

/

Magnus



Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt



Kommentar av osignerat
13 augusti 2011

x-tra (coops billigaste märke) har en lättmajonäs som inte innehåller ägg. Det finns dessutom äggfri majonäs på goodstore i stockholm och på astrid och aporna i malmö. Kan möjligtvis finnas i allergihyllorna på livsmedelsbutiker.

Kommentar av Louise
10 januari 2011

Lättmajonäs är äggfri. :)

Svar av Lena
6 mars 2012

Lättmajonäs är inte äggfri tex kavlis har äggula i sin.

Kommentar av vegankocken.wordpress.com
14 december 2010

Coop har en mjölk- och äggfri majonnäs av märket Coop Extra och den är helt vegansk och dessutom både billig och god. Perfekt att ha på macka eller t ex smörgåstårta.




Morotskaka

Modern klassiker står sig på kakfatet

Inget fik med självaktning saknar morotskaka! Baka din egen morotskaka i långpanna så räcker det till alla gäster.

Kär kaka har många recept… Morotskaka är något av en klassiker på många fikabord. Söt och saftig kaka med drag av pepparkaka och täckt av färskost med citron. Lättbakad dessutom. Inte konstigt att den är populär!
Till våra favoritrecept hör klassisk morotskaka och morotskaka med lime – båda har den rätta mixen av sött, citrus och kryddor!
Morotskakan kan varieras i det oändliga – från apelsinmorotskaka med mörk choklad, till glutenfri morotskaka och morotskaksmuffins! Eller så bakar du vårt senaste recept på morotskaka i långpanna. En saftig och kryddig kaka som räcker till riktigt många, sötsugna fikagäster. Länge leve rotfrukterna!

 morotskaka.com

Fläskpannkaka

Matiga pannkakor

Varför steka pannkakor i stekpanna när det finns ugn? Ugnspannkaka är bekväm mat på nolltid.

pannkakor.se

Hallon

Hallonår hela året

När man kämpat sig genom snåret och fintat hallonmaskarna är det bara ren njutning kvar. Tårta fylld med halloncurd, någon?

bakatårta.se


Fisksoppa

Fisk + tomat och halloumi

Fisksoppa kan vara både lättlagat och enkelt. Gör en läcker soppa med tomat och tärnad halloumi. En vardagssoppa som smakar fest!

Ibland räcker tiden och orken inte för några långkok. Men en god soppa behöver varken vara krångligt eller ta lång tid.

Prova ett nytt recept där tomat och halloumi lyfter fram fisksmaken och ger en mustigt värmande soppa. Perfekt både som för- och varmrätt, vardag som fest!

 fisksoppa.se