Finns det veganmargarin?

Min bror är vegan och fyller snart år.

Då är vi några som tänkte ha en festmiddag med honom men vi vet inte riktigt vad man kan laga för mat, tårta eller vilket fika man sen kan baka.

Har du några tips?

Jag hittade sk. vegankanelbullar här men i receptet stod det margarin och då undrar jag vad är det för veganmargarin?

- Therese

Ja, det finns margarin som är helt fritt från animaliska produkter. Titta på mjölkfria margariner i butiken, finns flera märken. De är märkta med "mjölkfritt" och i innehållet ska det stå tydligt att det är vegetabiliskt fett.



Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt



Kommentar av allu
23 augusti 2011

Margariner är ett av våra absoluta sämsta livsmedel läs hur tillverkningen går till och att det innehåller palmolja !!!!

Kommentar av vegankocken.wordpress.com
14 december 2010

Hej Therese!

Det finns ett vegansk margarin i mataffären och det heter Carlshamns mjölkfria margarin. Finns både som bordförpackning och som "bak"-förpackning och även som flytande margarin.

Det finns andra mjölkfria margariner (Milda, Becel etc) men dessa är INTE veganska då de innehåller ullfett vilket är animaliskt och icke veganskt.

Mvh

Maria - vegankocken.wordpress.com


Fråga kocken!

Fråga kocken!

Ställ din fråga:
Namn/signatur: 
Din epost (om du vill att vi meddelar dig när du fått svar): 
Jatack, jag vill gärna ha pepparochsalts nyhetsbrev. Ingen spam, ingen reklam - bara våra matnyheter. Du kan när du vill avbeställa prenumerationen.


Buffé

Planera sommarens buffé

Buffé är en avslappnad bjudform som ger mycket valfrihet. Säsong för sparris - vi bjuder på buffévarianter som sparris med parmesan eller parmaskinka!

Du nalkas ljuva sommar, med studentfester, skolavslutning och bröllop. Vem vill stå mer än nödvändigt vid spisen då? Enkla tillbehör som färskost, marinerade vita bönor eller ajvarröra kan stå färdiga i förväg, liksom ostpaj.

På buffén kan alla hitta något att tycka om. Klassiker som potatissallad och inkokt lax går alltid hem. Komplettera med focaccia och goda ostar - festen är i land!

 buffemat.se

Lasagne

Varm vego!

Håll värmen uppe med en varm, vegetarisk lasagne i kylan!

lasagne.nu

Helgmenyn

Tacksam ugnsrätt

Aubergine trivs i ugnen! Gratinerade passar de perfekt för egen kryddning.

helgmenyn.se


Frukostbullar

Fruktbullar

Härligt nygräddade bullar med frukt och frön smakar fantastiskt till fikat. Baka en plåt goda fruktbullar

redan i dag!

Kanelbullar i all ära, men ibland kan det bli väl mycket sött... Baka en omgång brödbullar som omväxling!

Nybakat vill vi gärna ha på morgonkvisten - visst vaknar man glad av doften från bröd som gräddas! Men goda brödbullar passar utmärkt även som fikabröd. Fruktbullar

med torkad frukt passar utmärkt med smör och en god ost. Eller serverade med favoritmarmeladen!

Fram med bagarmössan och jäs bullarna ordentligt så är du snart fikabordets hjälte!

 frukostbullar.se