Pajdeg utan margarin?

Jag lagar ibland veganmat till en återkommande gäst. Inga problem, tycker jag, förutom när det kommer till margarin som jag själv undviker helt. Kan man laga en bra, vegansk pajdeg utan margarin? Gärna tips som passar för både mat- och efterrättspajer!

- E

Visst går det att göra pajdeg utan margarin. Men det är inte samma sak att arbeta med och den kommer inte att smaka likadant. Bäst tycker jag man lyckas med rapsolja och lite inblandning av kokt potatis. Lite salt behövs också. Till efterrätt skulle jag satsa med på smulpaj än pajbotten. En bra smuldeg går ofta fint på olja, havregryn, vetemjöl nötter eller frön och råsocker.



Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt



Kommentar av osignerat
30 juli 2012

Det finns ju mjökfritt margarin....!

Svar av wholewidefood
3 november 2012

I många hälsodieter är margarin sett som en av de mest cancerskapande mat"sorterna". I många fall ses det till och med nyttigare att äta riktigt smör än margarin just för att det är så bearbetat och så lite likt originalprodukt.

Kommentar av Sofia
19 juli 2012

Om du kan tänka dig använda ekologisk kokosolja så kan det fungera kanske. Om du inte vill ha kokossmak kan du ta en kokosolja utan lukt & smak (sk deodoriserad). Har provat att göra smulpaj, och har även bytt ut margarin i andra rätter (bullar, kakor, bröd m m) med gott resultat.




Morotskaka

Modern klassiker står sig på kakfatet

Inget fik med självaktning saknar morotskaka! Baka din egen morotskaka i långpanna så räcker det till alla gäster.

Kär kaka har många recept… Morotskaka är något av en klassiker på många fikabord. Söt och saftig kaka med drag av pepparkaka och täckt av färskost med citron. Lättbakad dessutom. Inte konstigt att den är populär!
Till våra favoritrecept hör klassisk morotskaka och morotskaka med lime – båda har den rätta mixen av sött, citrus och kryddor!
Morotskakan kan varieras i det oändliga – från apelsinmorotskaka med mörk choklad, till glutenfri morotskaka och morotskaksmuffins! Eller så bakar du vårt senaste recept på morotskaka i långpanna. En saftig och kryddig kaka som räcker till riktigt många, sötsugna fikagäster. Länge leve rotfrukterna!

 morotskaka.com

Pizza

Sportlovsmiddag? Pizza!

I sportlovstider smakar maten extra bra efter en dag i snön - och alla hurrar när det vankas pizza till middag!

bakapizza.se

Scones

Baka scones på höstkanten

Dags att dra täcket över huvudet och sova fram till april? Nej! Stig upp och baka grova scones istället!

scones.se


Gröt

Nya bättre frukostvanor

Skrädmjölsgröt görs på rostat havremjöl som blir välkommen omväxling till havregrynsgröten.

Vi är ganska så bestämda när det gäller våra frukostvanor och har svårt att ändra oss. Fil, mackor, kokt ägg, och så gröt... Glamourös kan man inte kalla grötskålen men den har en särskild plats i våra hjärtan. Skaffa försiktigt nya vanor med blötlagd gröt som får tuggmotstånd av solrosfrön och torkade aprikoser, eller prova slät skrädmjölsgröt som smakar härligt nötigt. Vinn ny mark på frukostfronten!

 gröt.com