Paj, sallad, soppa, smoothie. Vi äter gärna fem frukter om dagen, särskilt när de samsas i en fruktsallad!
Med frukt i desserten kan du äta gott och nyttigt på samma gång. En helt osötad fruktsmoothie med mandel kan du unna dig när som helst. Variera sylt och grädde till pannkakorna med att servera stekta äpplen med kanel och socker. Och vem tackar nej till en milkshake med banan och rik chokladsmak?
Tacos är fredagsmysets nummer ett. Självklart är hemlagad enchiladas godare!
Håll dig borta från butikens tacohylla till helgen! Hemlagade tortillas och tillbehör höjer tacokvällen till helt nya höjder. Det blir billigare, fräschare och du slipper otrevliga tillsatser. Dessutom är det lätt! Bästa tomatsalsan, bönsalsan eller köttfärssåsen ordnar du enkelt hemma. Och visst kan du göra egna tortillas att rulla till wraps, enchiladas eller quesadillas! Vi lovar en godare tacokväll.
Tekakor
Något av det lyxigaste och godaste man kan börja dagen med! Mjölken gör kakorna mjuka. Servera med smör, ost och marmelad.
Soppa
Ölsoppa med apelsin
Som förrätt, huvudrätt eller desert. Serverade varma eller kalla, milda eller smakrika - soppor finns av alla slag
Under vinjetten Peppar och salt
samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter.
Webbplatserna når nu en miljonpublik med mer än 70-tusen unika besökare
i veckan.